پروژه نیروگاهی 4.8 مگاواتی کاسپین 2 صومعه سرا

پروژه نیروگاهی 4.8 مگاواتی کاسپین 2 واقع در شهرک صنعتی صومعه سرا در راستای سیاست های قانون برنامه ششم توسعه کشور و در زمینی به مساحت 4000 متر مربع در دست احداث قرار دارد. این نیروگاه که قابلیت تولید همزمان برق و حرارت را داراست در مقایسه با نیروگاه‌های بزرگ حرارتی، سازگاری بیشتری با محیط زیست داشته و علاوه بر بالاتر بودن راندمان الکتریکی، امکان استفاده از راندمان حرارتی نیروگاه برای مقاصد گوناگون وجود دارد.

در این پروژه که اولین نمونه در ایران است، سه موتور ژنراتور گازسوز 2 مگاواتی و یک توربوژنراتور بخار در نظر گرفته شده است که حرارت لازم برای دیگ بخار (بویلر) توربوژنراتور از حرارت خروجی موتورژنراتور ها بازیابی می گردد و به این صورت تولید انرژی الکتریکی با راندمان بیشتری انجام می پذیرد. همچنین از این حرارت برای گرم کردن لوله های آب به جهت مصارف داخلی نیروگاه و یا انتقال آن به دیگر مراکز صنعتی استفاده می گردد.

مهم ترین نوآوری این پروژه استفاده از بخار خارج شده در یک سیکل بسته و بازیابی آن برای استفاده مجدد در توربین می باشد که در نیروگاه های مقیاس کوچک بی سابقه است همچنین تولید آب دمین در واحد تصفیه آب این نیروگاه صورت می گیرد که مصارف صنعتی گوناگونی دارد.

شرکت ایده تدبیر مهام در این پروژه به عنوان مشاور از ابتدای طرح در زمینه های زیر همکاری می نماید.

  • انجام مطالعات اولیه و طراحی پایه
  • طراحی تفصیلی، شامل تهیه کلیه مدارک مهندسی
  • انجام مهندسی خرید تجهیزات
  • ارائه خدمات مشاوره فنی

شرکت ایده تدبیر مهام در این پروژه به عنوان مشاور در زمینه های انجام خدمات طراحی و مهندسی خرید تجهیزات و ارائه خدمات مشاوره فنی همکاری می نماید.