پروژه HAZID پترو پالایش خورشید زاگرس

شرکت پتروپالایش خورشید زاگرس در سال 1399 در مساحتی حدود 12 هکتار به منظور تولید فراورده های مختلف نفتی با ظرفیت ماهیانه 20000 تن شامل نفتای سبک و سنگین، انواع هیدروکربن، لوب کات سبک وسنگین، انواع حلال های مختلف، سوخت کشتی و همچنین تولید ماهیانه 15000 تن انواع گرید های قیر در استان لرستان شهرستان پلدختر آغاز به فعالیت نموده است.

با توجه به نیاز بین المللی به فرآورده های نفتی و همینطور موقعیت استراتژیک پالایشگاه از نظر نزدیک بودن به بندر امام خمینی و همچنین کشور های همسایه مانند عراق و ترکیه، عمده فعالیت آن  بر اساس صادرات فرآورده های مختلف نفتی تبیین و برنامه ریزی گردیده است.

شرکت ایده تدبیر مهام به عنوان همکار با شرکت پتروپالایش خورشید در زمینه های خدمات بازبینی، طراحی و مهندسی خرید تجهیزات و ارائه خدمات مشاوره فنی همکاری می نماید.

از جمله خدمات ارائه شده می توان به فعالیت های زیر اشاره نمود :

  1. بازبینی، طراحی، تغییر خوراک ورودی پالایشگاه.
  2. انجام مطالعات HAZID و PSSR و ارائه مدراک مهندسی مرتبط.
  3. ارائه مشاوره فنی، انجام مهندسی خرید و نظارت بر خرید 19 دستگاه پمپ فرایندی.

در این پروژه که اولین نمونه در ایران است، سه موتور ژنراتور گازسوز 2 مگاواتی و یک توربوژنراتور بخار در نظر گرفته شده است که حرارت لازم برای دیگ بخار (بویلر) توربوژنراتور از حرارت خروجی موتورژنراتور ها بازیابی می گردد و به این صورت تولید انرژی الکتریکی با راندمان بیشتری انجام می پذیرد. همچنین از این حرارت برای گرم کردن لوله های آب به جهت مصارف داخلی نیروگاه و یا انتقال آن به دیگر مراکز صنعتی استفاده می گردد.

مهم ترین نوآوری این پروژه استفاده از بخار خارج شده در یک سیکل بسته و بازیابی آن برای استفاده مجدد در توربین می باشد که در نیروگاه های مقیاس کوچک بی سابقه است همچنین تولید آب دمین در واحد تصفیه آب این نیروگاه صورت می گیرد که مصارف صنعتی گوناگونی دارد.

شرکت ایده تدبیر مهام در این پروژه به عنوان مشاور در زمینه های انجام خدمات طراحی و مهندسی خرید تجهیزات و ارائه خدمات مشاوره فنی همکاری می نماید.